Догляд та обробка землі на виноградниках

Oсновним завданням при догляді та оброці грунту на виноградниках є створення сприятливого теплового, водного, повітряного, поживного режимів для зростання, розвитку і плодоношення кущів. Це досягається шляхом глибокої осінньої або весняної обробки грунту, весняно-літніх культивації та періодичного глибокого розпушування (поновлення плантажа), застосування сидеральних культур, гербіцидів з урахуванням грунтово-кліматичних умов зростання і способів культури.

Грунт на виноградниках, як правило, утримується в стані чорного пару. Восени проводять оранку на глибину 22-25 см або чизелювання на глибину 25-30 см. При ширині міжрядь 2,5-3 м застосовують плуг-розпушувач. У зоні укривного виноградарства осінню оранку поєднують з укриванням кущів землею.

В Криму і в Закарпатській області при висаждуванні рядів вздовж схилу, щоб уникнути ерозії грунту осінню глибоку обробку заміняють весняною (чизелювання).

У неукривних районах виноградарства навесні проводять чизелювання на глибину 18-22 см з боронуванням і міжкущовим обробітком ґрунту, а потім протягом літа 3-5 разів культивують міжряддя. Глибина першої культивації становить 12-14 см, а наступних поступово зменшується до 6 см. Це запобігає утворенню ущільненого шару і зменшує висушування грунту. Міжряддя і ряди обробляють за допомогою плуга-розпушувача.

Замість культивації 

хороші результати дає (особливо в посушливих умовах) обробка грунту плоскорізами з прикріпленими до них легкими боронами.

У зоні укривного виноградарства першу весняну обробку починають з оранки міжрядь всвал і отпашкі укривних валів. Потім поверхню грунту вирівнюють чизелевание.

В районах з хорошим забезпеченням вологою (Закарпаття) і на зрошуваних виноградниках система догляду за грунтом включає вирощування сидератів (озиме жито або суміш жита, тритикале, люпин, горох та ін.), які є хорошим варіантом поповнення органіки, покращують фізичні властивості грунту і захищають його від ерозії. Люпин (в Закарпатті) сіють в кінці липня, а озимі культури - в серпні - вересні. На відстані 50-60 см від кущів залишають незасіяну зону. На бідних грунтах перед посівом сидератів вносять в міжряддя азот, фосфор і калій по 60-90 кг / га. Озимі культури заорюють в квітні наступного року, а ярі - в жовтні - листопаді поточного, на глибину 20-23 см і вносять фосфорно-калійні добрива (по 90- 120 кг / га).

На холмах Закарпаття для запобігання водній ерозії можна використовувати задернення (залуження) грунту виноградників в окремих міжряддях (в третьому чи п'ятому) шляхом посіву навесні або влітку злакових і бобових багаторічних трав (райграс, костриця лучна, конюшина, еспарцет та ін.). Для кращого їх зростання перед культивацією або дискування, вносять мінеральні добрива з розрахунку 60-90 кг / га азоту, фосфору і калію. Кращі результати дає задернение сумішшю райграса і конюшини в кожному 3-5-м міжрядь на 2-3 роки.

Протягом літа траву скашують три рази на мульчу. Через 2-3 роки трави восени переорюють і засівають наступні міжряддя. При такій системі догляду за грунтом підвищується його родючість і поліпшується структура, внаслідок поповнення органічної маси за рахунок сіяних трав. Оновлення плантажа проводять періодично раз в 2-4 роки через міжряддя, шляхом розпушування грунту на глибину 50-60 см з одночасним внесенням добрив.

На зрошувальних виноградниках степової зони України, культивованих на чорноземних і каштанових грунтах, а також на глинистих ґрунтах Закарпаття плантаж оновлюють один раз в два роки через міжряддя з метою поліпшення фізичних властивостей грунту, повітрообміну, влагонакопления і запобігання ерозії на схилах з контурним і поперечним розміщенням рядів. Ефективність глибокого розпушування на виноградниках зростає при обночасному застосуванні мінеральних добрив.

В умовах чорноземних і темно-каштанових грунтів Криму за рекомендацією Кримського СХІ деякі господарства практикують щорічно безотвальное дворядкове розпушування грунту на глибину 55- 60 см з розташуванням рядків по слідах проходу трактора з метою спрямованого формування більш глибокої кореневої системи в активному шарі грунту. До розпушування приступають восени після збору врожаю і одночасно вносячи добрива. На зрошуваних ділянках ведуть влагорядковий полив по щілинах-борознах.

Присоединяйтесь к нам